Декрет про служіння в часі карантину

ДЕКРЕТ

Турбуючись про здоров’я вірних в умовах розповсюдження пандемії, посилаючись на рекомендації видані Конгрегацією Східних Церков від 25 березня 2020 року та постанови Кабінету Міністрів України (№211 від 11 березня 2020 року та №255 від 02 квітня 2020 року) визначаю наступні способи провадження Богослужінь у Стрийській єпархії УГКЦ від 06 квітня 2020 року до часу закінчення карантину.

І. Загальні Норми
 1. Божественна Літургія у неділі, свята та на приватні прохання вірних, Хресна дорога, Молебні, Сорокоусти чи будь–які інші Богослужіння відбуваються тільки у парафіяльних храмах за участю священика, дяка (тежодного – двох співців, участь хору є заборонена), прислуги і без фізичної присутності інших людей (при закритих дверях храму). Усі присутні у храмі повинні бути особами повнолітніми. Дуже заохочую щоб, де це дозволяють можливості, для парафіян транслювалися онлайн Богослужіння, які відбуваються у парафіяльному храмі, або принаймні мати озвучення простору довкола храму.
 2. Лише парафіяльні храми впродовж всього терміну карантину мають бути в означений час відкриті для приватної молитви вірних, дотримуючись усіх санітарних норм, які визначені Міністерством Охорони Здоров’я України.
 3. Особи, які з будь–яких причин присутні в храмі (не більше як 10-ть осіб одночасно), а також біля храму в часі Богослужень, повинні зберігати відстань один від одного не менше 1,5 м. та бути одягнуті в захисні маски.
 4. Особам, які мають симптоми захворювання та всім, хто з ними якось контактував, відвідувати Богослужіння заради безпеки інших заборонено.
 5. Прислуга у храмах при виконанні свого служіння повинна використовувати захисні маски та рукавиці.
 6. В храмах повинна регулярно проводитися дезинфекція, особливо кожного разу, коли їх відвідала більша кількість людей.
 7. При співслужінні Божественної Літургії тільки головний служитель причащається з чаші Крові Христової. Співслужителі причащаються Тіла і Крові Христової одночасно через замочення Тіла Христового. Тому настоятелю, який приготовляє Проскомидію, слід вирізати видовжені частиці для отців, які будуть співслужити.
 8. Під час Причастя вірних інфекція може передаватися через ложечку, тому під час епідемії ложечку після причастя кожного вірного слід опускати в посудину з оцетом або дизинфікуючим спиртовим розчином.
 9. Похорон відбувається в один день на подвір’ї храму(відкритому просторі) за присутності не більше як десять осіб. В часі похорону труна має бути закритою а священик і всі присутні повинні мати захисні маски і рукавиці.
 10. Вірні мають сповнити обов’язок великодньої сповіді протягом двох місяців після закінчення карантину. Поручаю парохам/адміністраторам в даному часі створити можливості для сповіді вірних. Сповідь в часі карантину може відбуватися лише у небезпеці смерті, або індивідуально, за попередньою домовленістю з священиком. Священик у таких випадках повинен подбати про належну безпеку для себе і каянника.
 11. Якщо це є можливим, то уділення в храмі Таїнства Хрещення і Миропомазання слід перенести на час, коли закінчиться карантин. При конечні потребі ці Таїнства дозволено уділяти у приватних домах, за умови виключення небезпеки зараження короновірусом.
 12. Хворим на коронавірус Таїнства уділяються лише в небезпеці смерті, в погодженні з медперсоналом лікарні та дотримуючись усіх санітарних норм, які визначені Міністерством Охорони Здоров’я України. У конкретних крайніх ситуаціях скористати з диспенз, виданими Апостольською Столицею, можна лише з особистого дозволу Єпархіального Єпископа.
 13. Єпархіальна курія в часі карантину є закрита для відвідувачів. Усі термінові справи вирішуються телефонічно або через електронну пошту.
ІІ. Спосіб служіння у храмах на Квітну Неділю, Страстний Тиждень та Великодні свята
 1. Парохи/адміністратори повинні заохочувати вірних єднатися з ними у молитві через онлайн трансляції з парафіяльних храмів, або брати участь у онлайн трансляціях, які організовують інші структури УГКЦ.
 2. До Квітної Неділі парохи/адміністратори повинні донести до відома парафіян, що чин освячення галузок для вірних буде наступний: в Квітну Неділю вірні беруть участь у онлайн трансляції Божественної Літургії, і після прочитання священиком молитви на освячення галузок, хтось із родини приготовані галузки сам окроплює свяченою водою. Як виняток, при строгому збереженні санітарних приписів і вище зазначених норм, священик наперед приготовані галузки освячує в неділю на Утренні, і виставляє біля храму, звідки вірні можуть їх забрати додому.
 3. У Страсний Четвер не буде чину умивання ніг у Катедральному храмі.
 4. У Страсний Тиждень в парафіях потрібно звершувати усі богослужіння приписані літургійними книгами при закритих дверях храму і без присутності інших людей (sine populo).
 5. Процесії навколо храму у Страсну П’ятницю та перед Пасхальною Утренею в часі карантину є заборонені. Щодо винесення плащаниці, то без обходу її слід встановити наприготованому Божому Гробі. На Пасхальній Утрені приписаний звичай відкривання вхідних дверей храму дозволяю замінити на відкривання Царських дверей.
 6. Дозволяється на місцях визначити час, коли храм буде відкритий для вірних протягом Страстної П’ятниці та Суботидля почитання плащаниці. Повинен бути призначений відповідальний, який буде впускати вірних до храму. Дозволено в храмі можуть одночасно перебувати стількомособам, скільком буде забезпечена відстань один від одного не менше 1,5 м, але не більше як 10-ть осіб одночасно. В храм необхідно заходити у захисній масці. Обов’язком пароха/адміністратора є виключити можливість безпосереднього доступу осіб до плащаниці та пояснити вірним, що заборонене почитання Плащаниці поцілунком, натомість почитання слід виражати поклоном.
 7. Напередодні Неділі Пасхи і на сам Великдень, з огляду на можливе велике скупчення людей, забороняється освячувати пасхальні кошики у храмах чи біля храмів. Освячення пасхальних страв відбувається у наступний спосіб: вірні беруть участь у онлайн трансляції Божественної Літургіїі після прочитання священиком молитов на освячення страв, хтось із родини приготовані страви сам окроплює свяченою водою.
ІІІ. Кінцеві норми
 1. При виникненні неясностей щодо конкретних норм цього Декрету, звертатися до Єпархіального Єпископа, якому належить право автентично тлумачити видані ним Декрети, або за роз’ясненням до компетентних у цьому осіб: Єпископа–помічника, Протосинкела та Канцлера Єпархіальної курії.
 2. З огляду на можливі зміни ситуації, дані норми можуть бути змінені, тому прошу душпастирів слідкувати за офіційною інтернет сторінкою Стрийської єпархії.

вл. Тарас Сеньків, О.М.
Єпархіальний єпископ