Документальні фільми з історії УГКЦ

Живе Телебачення пропонує вам для перегляду серію документальних фільмів присвячених різним подіям з історії УГКЦ.

Дана сторінка буде оновлюватися по мірі виходу нових фільмів. То ж слідкуйте, і час від часу навідуйтеся сюди.


Документальний фільм «Пресвяте Серце Ісуса»

Короткий зміст

Документальний фільм «Пресвяте Серце Ісуса»

Документальний фільм «Справа «Рифи»

Фільм охоплює період з 1939 по 1963 роки та розкриває не відомі широкому загалу обставини арешту, ув’язнення та звільнення Йосифа Сліпого.

Фільм «Справа «Рифи» було створено у 2017 році. Його прем’єрний показ відбувся в лютому 2017 року в родинному селі патріарха Йосифа Сліпого Заздрість на Тернопільщині з нагоди 125-річчя від дня його народження.

Після цього прем’єри відбулися в різних містах Центральної, Західної, Південної і Східної України, а також у таких країнах світу: Італії, Канаді, США, Аргентині.

Фільм отримав багато схвальних відгуків глядачів.

Особливу увагу у фільмі приділено історичним подіям та визначним особистостям того періоду, їх впливу на долю патріарха Йосифа Сліпого. Героями фільму стали папа Іван ХХІІІ, президент США Джон Кеннеді, генеральні секретарі ЦК КПРС Йосип Сталін та Микита Хрущов.

Назву стрічці дала агентурна справа «Рифи», яка зберігається в архіві СБУ України. У 33 томах справи докладно задокументовано, як радянська влада розробляла та втілювала в життя план знищення Української Греко-Католицької Церкви та її Глави Йосифа Сліпого. Ці документи, які радянська репресивна система дбайливо збирала та зберігала, стали основою фільму.

До стрічки увійшли свідчення учасників та очевидців подій, коментарі істориків з України, Італії, США, унікальні кадри кінохроніки, які знімальна група розшукала в українських та іноземних кіноархівах.

Режисер Олена Мошинська, продюсер Павло Казанцев, виробництво «Sсreen Media Ukraine» та «Живе production».

Документальний фільм «Справа «Рифи»

Фільм «Христова фіалка»

У фільмі «Христова фіалка» йдеться про життя і служіння сестри Василії Глібовицької, Чину Святого Василія Великого . Всупереч вкрай слабкому здоров’ю, вона лагідно, покірно і сумлінно виконувала свої щоденні обов’язки, у тиші серця споглядаючи на Господа. Своїми молитвами вона заступається за недужих і до нині.

Відомо чимало прикладів людей, які зцілилися, молячись до сестри Василії. З 2013 року триває процес беатифікації зарахування сестри Василії до лику блаженних. Монахиня, яка прожила коротке життя (через хворобу серця вона померла у віці 34 роки), залишила неабиякий приклад героїчної мужності та відданості Богові.

Фільм створено у 2015 році стараннями Сестер Чину Святого Василія Великого української Провінції Пресвятої Тройці.

Фільм «Христова фіалка»

Фільм «Ісусе, йду за Тобою»

Фільм «Ісусе, йду за Тобою» розповідає про життя матері Моніки Полянської (1885–1951) – монахині Чину Святого Василія Великого.

У ньому відтворено шлях, який вона пройшла від затишного батьківського дому до сибірського виправно-трудового табору. У часи переслідування Греко-Католицької Церкви, матір Моніку, багатолітню ігуменю Словітського, Журавнівського та Підмихайлівського монастирів, було заарештовано і вивезено до Мордовії. До останніх днів життя вона була апостолом миру і добра, залишивши нам приклад вірності Богові і любові до ближніх.

У теперішній час триває беатифікаційний процес матері Моніки Полянської.

Фільм створено стараннями Сестер Чину Святого Василія Великого української Провінції Пресвятої Трійці.

Фільм «Ісусе, йду за Тобою»

Документальний фільм «Ті, що вірні»

«Ті, що вірні» — історія заборони і легалізації найбільшої переслідуваної Церкви XX століття.

Після насильної ліквідації у 1946 році вірні УГКЦ протягом 43 роки зберігали свою віру у підпіллі. Підпілля пережило Сталіна, Хрущова і Горбачова, щоб відродитися у 1989 році. Герої стрічки, які здійснили вихід УГКЦ з катакомб, живуть в Україні та Росії, їх долі тісно переплетені з історією Церкви та епохи.

Це доповнена версія, де вперше показані відеокадри ланцюгового голодування греко-католиків на Арбаті у 1989 році. (Раніше вважалося, що збереглися лише фотографії!).

Документальний фільм «Ті, що вірні»

Документальний фільм «УГКЦ: невідомий літопис»
Документальний фільм «УГКЦ: невідомий літопис»

Документальний фільм «УГКЦ: Невідомий літопис» – данина духовенству та мирянам, які всупереч усім небезпекам та приниженню не зламались і зберегли віру у майбутнє Української Греко-Католицької Церкви.

Це перший масштабний телевізійний проект, у якому змальовується тридцять років підпільного життя забороненої у радянському союзі УГКЦ. До фільму увійшли незнані факти про підпілля, утиски та терор, який чинила тоталітарна система.

У фільмі записано десятки живих свідчень священників, монахинь та мирян, які пережили ті часи, віднайдено унікальні матеріали, що творять невідомий літопис підпільної Української Греко-Католицької Церкви, яка була найбільш переслідуваною релігійною громадою у світі.


Документальний фільм «Зближаються часи»
Документальний фільм «Зближаються часи»

Документальна стрічка на основі послання Митрополита Андрея Шептицького «Зближаються часи» 1907 р.

Основною тематикою фільму є бачення Кир Андрея щодо справи відновлення єдності Церков, зокрема через відродження східного монашества в УГКЦ.

Над словами Митрополита роздумують владика Василій (Медвіт), УГКЦ та архиєпископ Петро (Петрусь), УАПЦ, о. д-р Іван Дацько, о. Теодозій Янків, ЧСВВ та ієромонах Григорій Планчак.

Фільм з архіву Прес-бюро УГКЦ 1994 р. Автор сценарію – Оксана Гайова. Стрічка входить до серії документальних фільмів “Подвижники Віри Христової”, присвячених історії УГКЦ у ХХ столітті.


Документальний фільм «Притулок»
Документальний фільм «Притулок»

Унікальний фільм 1990 року, наочно презентує життя Української Греко-Католицької Церкви в період її виходу з підпілля (1989-1990 рр.).

Автором фільму є український та французький кінорежисер Лілія Огієнко-Олів’є.

У відеоряді можна побачити фрагменти підпільних богослужень та молитовних акцій за легалізацію Церкви. Інтерв’ю з підпільними священиками о. Германом Будзінським, о. Віталієм Дуткевичем, ЧСВВ, о. Петром Зеленюхом. Розмову з громадськими діячами Іваном Гелем, Степаном Хмарою, Віктором Фурмановим.

Особливо цікавими є відеокадри молитви в підпільному жіночому монастирі у Львові та інтерв’ю з сестрами.

Відео з приватного архіву Івана Геля. Оцифровано та опубліковано у листопаді 2014 р. для Медіаресурсу УГКЦ, з нагоди 25-ліття Виходу УГКЦ з підпілля.


Документальний фільм «Хресний хід на Голготу»
Документальний фільм «Хресний хід на Голготу»

Документальний фільм про арешт ієрархії УГКЦ 11 квітні 1945 р.

Саме цього дня, за наказом сталінського режиму, було заарештовано Митрополита Йосипа (Сліпого) та всіх греко-католицьких єпископів у Львові та Станіславові.

В основі фільму рідкісні спогади Патріарха Йосипа (Сліпого), інтерв’ю репресованих священиків о. Володимира Мороза та о. Миколи Пристая, архівні матеріали з історії ліквідації УГКЦ та пастирське слово Блаженнішого Мирослава Івана Любачівського. Оповідачем у фільмі виступує Архимандрит Любомир (Гузар).

Фільм Прес-бюро УГКЦ 1995 р. Автор сценарію – Орися Потупа. Опубліковано в квітні 2015 р. для Медіаресурсу УГКЦ.


Фільм «Патріарх. Життя Йосифа Сліпого»
Фільм «Патріарх. Життя Йосифа Сліпого»

Фільм про життя і діяльність Патріарха УГКЦ Йосифа Сліпого (1892 – 1984).

11 квітня 1945 року Патріарх Йосиф був заарештований більшовиками і засуджений на 8 років каторги і примусової праці в Сибіру. Після закінчення цього терміну, без жодної причини засуджений вдруге на невизначений термін. У 1957 році засуджений втретє – на сім років каторжний робіт. Завдяки втручанням Папи Івана XXIII та президента США Кенеді його було звільнено у 1963 році для участі у Другому Ватиканському Соборі.

Упродовж наступних двадцяти років Патріарх Йосиф намагався активізувати життя Української Греко-Католицької Церкви на Заході. Він заснував Український Католицький університет і збудував Церкву Святої Софії в Римі. Написав багато наукових праць, декотрі мають двадцять томів.

Помер 1984 року. У 1992 році його останки перевезли до Львова, де вони, за участю понад мільйона вірних, були поховані в Архикатедральному соборі Святого Юра.


Фільм «Спадщина Андрея Шептицького»
Фільм «Спадщина Андрея Шептицького»

Кінострічку присвячено 20-й річниці виходу Української греко-католицької церкви з підпілля.

Фільм, в основу якого лягли факти з життя Митрополита та його меценатської діяльності, висвітлює непересічну постать духовного провідника українського народу, який усе своє життя присвятив допомозі людям.

Метою стрічки є показати велич діл Митрополита, його невтомну та жертовну працю для добра свого народу. Автори фільму намагались показати ту місію, яку виконав Андрей Шептицький у житті українців не лише на Галичині.