Навчальні матеріали

Чеснота чи гріх?

Катехитична комісія Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ
Чеснота чи гріх?
Методичний посібник для катехитів

Львів 2017

Катехитичний посібник методично розглядає тему про головні гріхи та протилежні їм чесноти. В його склад входять конспекти восьми катехитичних занять, кожне їз яких присвячене одному гріху та відповідній чесноті. Також подані витяги щодо теми з офіційних літературних джерел. Велику частину посібника становлять допоміжні твори, розповіді, цитати, оформлені як ігри чи завдання для учнів.
Видання призначене для катехитів, учителів християнської етики та для провідників інших християнських спільнот. Також ним можуть скористатися батьки.

Катехитична комісія Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ
Чеснота чи гріх?
Навчальні матеріали для учнів 5-11 класів

Львів 2017

У посібнику подані навчальні матеріали до теми про головні гріхи та протилежні їм чесноти. В його склад входять витяги з офіційних літературних джерел. Велику частину посібника становлять допоміжні твори, розповіді, цитати, оформлені як ігри чи завдання.
Видання призначене для учнів середнього і старшого шкільного віку. Також ним можуть скористатися батьки.

УВАГА! УВАГА! УВАГА!
Приносимо вибачення за помилки в друці.

* На с. 65 "Навчальних матеріалів" та с. 153 "Методичного посібника" є помилка в даті свячень Йосифа Сліпого: замість “1981” має бути “1917”.
* На с. 65 "Навчальних матеріалів" та с. 153 "Методичного посібника", коли йде мова про Богословську Академію, то Йосиф Сліпий і справді був призначений Ректором Духовної семінарії у Львові та деканом богословського факультету у 1925 році, проте створення Богословської Академії припадає на 1928 рік.
* На с. 66 "Навчальних матеріалів" та с. 154 "Методичного посібника" є помилка в даті арешту Йосифа Сліпого: замість “1944” має бути “1945”.

Мультфільм "Андрей Шептицький - світло любові"

Катехитична комісія Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ у співпраці із відеопроектом «З любов’ю до дітей» представляє мультиплікаційний фільм про митрополита Андрея Шептицького.

У цьому мультфільмі в надзвичайно доступний спосіб показано життя cлуги Божого митрополита Андрея, зокрема його дитинство та душпастирську діяльність.

Мультфільм про Патріарший cобор Воскресіння Христового УГКЦ

З нагоди підготовки до освячення Патріаршого собору Воскресіння Христового духовенство УГКЦ показало дітям мультфільм про історію зародження Греко-Католицької Церкви «Духовне намисто».

Мультиплікаційний фільм «Духовне намисто» було виготовлено Катехитичною комісією УГКЦ спільно із студією «Арт-дизайн» за сприянням Олега Подвірного.

Мультфільм про собор Святого Юра у Львові

Наші церкви не тільки величні, вражаючі й священні для нашого народу, а ще й надзвичайно цікаві!

Мультиплікаційний фільм «Духовне намисто» було виготовлено Катехитичною комісією УГКЦ спільно із студією «Арт-дизайн» за сприянням Олега Подвірного.

Мультфільм про відпустове місце у с. Страдч на Львівщині

Страдч – це відпустовий Марійський паломницький центр, святиня УГКЦ, яка за значущістю дорівнюється Зарваниці та Уневу.

Мультфільми створено з ініціативи Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ у співпраці із відеопроектом «З любов’ю до дітей» та з анімаційною студією АРТ-Відео.

» Більше про відпустовий Марійський паломницький центр

Страдецька гора є одним із відомих відпустових місць в Україні. Початки християнства на цій території сягають ще ХІ ст. Приблизно тоді прибулі монахи вирубали в кам’яному пагорбі монастирську церковцю із кам’яним престолом, проскомидійником, стільцем для сповіді, а також келії-ніші, дві кімнати та сходи.

Цей монастир проіснував недовго, до 1242 р. Повертаючись з військового походу, татари підпалили цю обитель і винищили людей, які тут переховувалися.

За народними переказами, на крики і плач невинно вбитих з неба зійшла Пресвята Богородиця і стала перед татарами зі словами: «Не руш! Стіна!» — огорнула замучені душі своїм омофором і повела у славі до оселі Небесного Отця.

Під час археологічних розкопок, які проводив у печерному монастирі український археолог Ярослав Пастернак, було виявлено велику кількість людських кісток. Згодом їх урочисто перепоховали неподалік від входу до печери, а сам передсінок лаври обмурували і освятили 1937 р. як церкву Матері Божої Нерушимої Стіни. У часи комуністичного режиму, коли парафіяльний храм належав до Православної Церкви Московського патріархату, греко-католики регулярно проводили у церкві Матері Божої Нерушимої Стіни свої підпільні Богослужіння.

У 1936 р. завдяки зусиллям о. Миколи Вояковського, місцевого пароха, на Страдецькій горі була встановлена Хресна дорога, якій Папа Пій XII надав статус Єрусалимської (з єрусалимськими відпустами). У той час на празник Успіння зі Львова до Страдча курсував навіть окремий поїзд. У радянські часи хрести були знесені. Сучасна Хресна дорога, зведена впродовж 2003–2008 рр., складається із 15 стацій. Ще одною великою святинею на Страдецькій горі є парафіяльна церква Успіння Пресвятої Богородиці, збудована 1795 р. на місці колишньої дерев’яної церкви поч. XV cт. Під час Першої світової війни храм був пошкоджений вибухами гармат, 1927 р. його відбудували і реконструювали.

Парафіяльна церква має велику духовну і мистецьку цінність, бо в ній знаходяться: копія Чудотворної ікони Матері Божої Нерушимої Стіни (написана після Другої світової війни: оригінал, який сягає ще княжих часів, зник під час війни або відразу по її завершенні), запрестольна ікона Успіння Пресвятої Богородиці авторства Василя Дядинюка (ймовірно, XVIII cт.) та дві ікони намісного ряду іконостаса — Ісуса Христа з відкритим серцем та Матері Божої Неустанної Помочі, написані Антоном Манастирським. Крім того, розпис іконостаса виконаний, імовірно, рукою Олекси Новаківського.

Упродовж 1939–1941 рр. парохом Страдча був о. Микола Конрад, професор історії філософії та соціології Львівської богословської академії. Цього душпастиря разом із дяком Володимиром Приймою закатували енкавеесівці.

26 червня 1941 р.: того дня о. Микола повертався після сповіді важкохворої жінки, а дяк його супроводжував. Понівечені тіла мучеників поховані на страдецькому цвинтарі. Під час свого пастирського візиту в Україну Святіший Отець Іван Павло ІІ проголосив їх блаженними Христової Церкви. Відтоді їхні могили стали місцем масових паломництв побожних християн.

« Згорнути

Мультфільм про с. Крилос (Давній Галич)

Представники Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ спільно з анімаційною студією АРТ-Відео нещодавно представили черговий мультиплікаційний фільм із серії «Духовне намисто – Крилос».

У короткому мультиплікаційному фільмі розповідається історія Княжого Галича - столиці Королівства Галичини і Володимирії і давній осідок галицьких митрополитів, та його святині.

» Більше про Давній Галич

1157 року, коли був освячений собор у княжому Галичі, князь Ярослав Осмомисл подарував церкві ікону Пресвятої Богородиці. З того часу вона стала покровителькою галицьких князів та їх нащадків. За переказами, у ХІІІ столітті князь Лев переніс галицьку ікону у Львів, де вона прославлялася чудесами. За іншими свідченнями, Крилоська Чудотворна ікона перебувала в Галичі аж до ХVІІ століття. Під час одного з турецьких нападів, коли храм згорів, ікону знайшли в лісі, поблизу с. Сокіл й перенесли її у найближчий монастир.

Стараннями єпископа Йосипа Шумлянського Чудотворну ікону на початку ХVІІІ ст. знову повернули у Крилос, де вона, переживши численні пожежі й руйнування, перебуває й досі. Зі щедрих пожертв оздоровлених галичан 1773 року для ікони справили срібний оклад. З того часу в Крилосі дуже часто відбуваються прощі, щонайменше тричі на рік (7 липня — Різдво Івана Хрестителя, 28 серпня — празник Успення Пресвятої Богородиці, та 27 вересня — на Воздвиження Чесного Хреста) спішать тисячі прочан з усієї Галичини, щоб поклонитися Пресвятій Марії й попросити Її заступництва. Сюди, на Крилоську гору, часто приїжджали галицькі митрополити: Сильвестр Сембратович, Андрей Шептицький. Відкриття 1936 року Ярославом Пастернаком решток Катедрального Успенського собору ще раз засвідчило, що Богородиця і далі опікується Галичем-Крилосом. 2006 року ікону, стараннями парохіян, відреставровано, а 28 серпня того ж року Блаженніший патріарх Києво-Галицький Любомир Гузар на празник Успення Пресвятої Богородиці коронував її.

Тисячі паломників приходять у Крилос, щоб помолитися до Пресвятої Богородиці і випросити у Неї різних ласк для душі і тіла собі і рідним. Однак не всі паломники вертаються з цього святого місця з тими дарами, про які просили Богородицю. Багато з тих, котрі йдуть, чекають чуда від самого місця, але всі чудеса стаються від нашої віри і палкої молитви. Чудо має спочатку статися у нашій душі, а тоді вже виразитися через тіло, а святе місце у Крилосі спонукає нас до внутрішньої переміни.

« Згорнути

Мультфільм «Святі Таїнства. Таїнство Хрещення»

Мультфільм створено для наймолодших вірян Катехитичною комісією Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ та Оргкомітетом Року Святих Таїнств.

Кмітливі та допитливі дітлахи — герої мультфільму «Святі Таїнства» розповідають цікаві історії та пояснюють Таїнство Хрещення для наших наймолодших глядачів. Саме це Таїнство є першим для більшості вірян, коли їх ще немовлятами принесли у храм і віддали під Божу опіку.

Мультфільм «Святі Таїнства. Таїнство Миропомазання»

Мультфільм створено для наймолодших вірян Катехитичною комісією Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ та Оргкомітетом Року Святих Таїнств.

В другій серії мультфільму «Святі Таїнства» наші герої — кмітливі та допитливі дітлахи розповідають про Таїнство Миропомазання.

Мультфільм «Святі Таїнства. Таїнство Євхаристії»

Мультфільм створено для наймолодших вірян Катехитичною комісією Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ та Оргкомітетом Року Святих Таїнств.

Кмітливі та допитливі дітлахи — герої мультфільму «Святі Таїнства» розповідають цікаві історії та пояснюють Таїнство Євхаристії для наших наймолодших глядачів.

Мультфільм «Святі Таїнства. Таїнство Покаяння»

Мультфільм створено для наймолодших вірян Катехитичною комісією Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ та Оргкомітетом Року Святих Таїнств.

В четвертій серії мультфільму «Святі Таїнства» наші герої — кмітливі та допитливі дітлахи розповідають про Таїнство Покаяння.

Мультфільм «Святі Таїнства. Таїнство Єлеопомазання»

Мультфільм створено для наймолодших вірян Катехитичною комісією Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ та Оргкомітетом Року Святих Таїнств.

В п’ятій серії мультфільму «Святі Таїнства» наші герої — кмітливі та допитливі дітлахи розповідають про Таїнство Єлеопомазання.

Мультфільм «Святі Таїнства. Таїнство Подружжя»

Мультфільм створено для наймолодших вірян Катехитичною комісією Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ та Оргкомітетом Року Святих Таїнств.

В шостій серії мультфільму «Святі Таїнства» наші герої — кмітливі та допитливі дітлахи розповідають про Таїнство Подружжя.

Мультфільм «Святі Таїнства. Таїнство Священства»

Мультфільм створено для наймолодших вірян Катехитичною комісією Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ та Оргкомітетом Року Святих Таїнств.

В сьомій серії мультфільму «Святі Таїнства» наші герої — кмітливі та допитливі дітлахи розповідають про Таїнство Священства.

Мультфільм «Різдво Ісуса Христа»

Ця серія буде про свято, яке неможливо сплутати з іншими. Цей день народження святкує весь світ!

В Україні, християни східного обряду — Різдво святкують 7 січня, тоді закінчується 40 днів різдвяного посту, а 6 січня у кожній родині відбувається свята вечеря. Перед вечерею господар, обов'язково, годує всю свою худобу. Щоб зрозуміти традиції Різдва краще, головна героїня зазирає в історію цього свята разом з вами. Народження Ісуса Христа велика подія для всього світу! Від його народження починається відлік часу...

Історія цього дня починалась так: вагітна Марія з Йосифом пішли до Вифлеєму на перепис населення. Заночувати їм довелось у печері за містом, де й народила Марія. До немовляти приходили пастухи й мудреці, бо про народження спасителя всіх оповістила вифлеємська зоря.

Тепер новий рік для Українців і всіх християн світу починається з Різдва христового, але яке ж Різдво без вертепу? Головна героїня, розкаже безліч цікавинок і про цю українську традицію, а також про відомого багатьом — царя Ірода, ікони присвячені цьому величному святу ну й улюблені колядки!

Мультфільм «Водохреща - Богоявлення (Йордан)»

Серія про третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке в народі має назву Йордан, або Водохреща.

У водах ріки Йордан — Іван Хреститель хрестив багатьох грішників, які покаялись. Він говорив людям: — покайтесь, бо наблизилося царство небесне! Люди приходили, приймали хрещення сповідаючись у своїх гріхах. Іван знав, що до нього теж прийде син божий і сказав людям — він стоїть серед вас я хрещу вас водою, а він буде хрестити вас святим духом! В цей момент з неба зійшов святий дух у вигляді голуба, опустився на хреста і пролунав голос господа Бога.

Іван охрестив Ісуса хоч йому не потрібно було, бо немає він ніякого гріха, але Ісус зайшов у брудну від чужих гріхів воду, щоб зробити її чистою. На Йордані Ісус показав, що він може відчистити найчорнішу пляму навіть на нашій душі, тобто пробачити навіть найбільший гріх, якщо ми будемо каятись.

Окрім того, що цей день називають Йордан і Водохреща, зрозуміло чому, також сталась ще одна велика подія — Бог об'явився як Бог в трьох особах: отець в голосі, син божий в тілі, дух святий у вигляді голуба. Звідси й пішла третя назва свята — Богоявлення.

Перед Водохрещам завжди святкують голодну кутю або другий свят вечір. Цього дня віряни постять, а за стіл сідають коли засяє вечірня зоря. Колись Ісус очистив собою воду в річці Йордані, а тепер щороку робить те саме чудо в наших церквах. Освячену воду люди несуть додому — її п'ють, нею кроплять свої домівки та своїх рідних. Люди знають, що та свячена вода має особливу силу — проганяти всяке зло!

Мультфільм «Стрітення Господнє»

А що ви знаєте про сьогоднішнє свято — стрітення? Сідайте і дізнавайтесь більше про це свято разом зі своїми дітьми. Головна героїня нашого серіалу в цій серії розповість про стрітенську свічку і як вона може допомогти людям, а також історію формування свята та його традиції.

Святкують його 15 лютого, на 40 день після народження Хреста. Саме тоді Марія з Йосипом принесли Ісуса до храму, щоб виконати припис закону. Подяку Богу в той час приносили у вигляді дарунка, то Марія з Йосифом принесли 2 горлиці...

Стрітення означає — зустріч, бо у храмі Ісуса зустрів старець Симеон. Дух святий сповістиви його, що він побачить Ісуса ще за свого життя! Також його ще чекала стара пророчиця — Анна. Вони й сповістили всім, що ця дитина це спасіння людства...

У цей день по традиціях люди святять свічки у церквах, які пізніше так і називаються — стрітенські свічки. Світло цих свічок символізує світло яке приніс Христос. Як це світло допомагає людям і коли варто запалити таку свічку дивіться в нашій серії.

Мультфільм «Благовіщення Пресвятої Богородиці»

Новий мультфільм про одне з найбільших християнських свят - «Благовіщення». Саме слово означає - радісна ,або добра звістка.

Цього дня архангел Гавриїл повідомив Діві Марії про народження сина - Ісуса Христа. Слова архангела були першою благою вістю для усього людства.

Цього дня - тим , хто поститься можна їсти рибу.

На Благовіщення люди завжди несли до храму насіння, щоб освятити його, перед тим як садити. Також у нашому мультфільмі окрім цього ще про багато дивовижних історій , пов’язаних із цим святом!

Мультфільм «Вербна неділя»

Одне з найдивовижніших, веселих і улюблених з поміж тринадцяти найбільших свят у році... Свято, яке несе у кожну християнську домівку - приємну метушню, невимовну радість від зустрічі з найріднішими, словом, - дух Великого дня! Звичайно ж, це - Вербна неділя!

А про те, як по-іншому називають це свято, його коріння , звідки та відколи походить звичай торкатися ближній гілками верби, а також інші цікавинки - у наступній серіі нашої збірки «Святкового намиста» - вам розповість неперевершена ведуча нашого мультсеріалу!

Мультфільм «Воскресіння Христове»

Яскравий мультфільм про найважливіше свято усіх християн - Воскресіння (Великдень).

Мультфільм «Вознесіння Христове»

Мультфільм про Вознесіння Христове від студії «АРТ-Відео». Сучасно, барвисто, по-дитячому, яскраво!

Мультфільм «Зелені Свята (Трійця)»

Компанія АРТ-Відео створила мультиплікаційний серіал, в якому ви будете занурюватись у звичаї, традиції та походження свят, духовних осіб та храмів Укрaїни.

Саме ця серія у легкій та грайливій формі розкаже цікаву історію походження Свята Трійці і чому це свято має кілька назв.

Мультфільм «Преображення Господнє»

Ця серія поведе вас стежками історії найпахучішого, теплого і такого соковитого свята, як Преображення Господнє, або як кажуть у народі Яблучний Спас!

Одне з найбільших українських свят, яке оточене не однією історію і легендою, про які ми вам і розповімо.

Мультфільм «Успіння Пресвятої Богородиці»

Мультфільм «Воздвиження»

Ця серія - про одне із найстаровинніших свят - Воздвиження Хреста Господнього. «Воздвиження» іншими словом означає «піднесення».

Прийнято вважати, що свято обумовлене двома подіями - віднайденням у 4 столітті Хреста, на якому розіп’яли Ісуса, а також поверненням через три віки цього хреста з Персії до Єрусалалиму.

Власне, цю захоплюючу історію з численними батальми сценами, представить глядачам - невтомна головна героїня «Святкового намиста»!

Мультфільм «Введення»

Наша наступна серія - "Введення у храм Пресвятої Богородиці", свято яке відзначається за звичаєм 4 грудня — за Юліанським календарем. Цей день означає, що скоро прийде Ісус, а з ним і рятунок всього людства!

Головна героїня спочатку перегляне з вами з чого все почалось та як Архангел Гавриїл спустився з небес, щоб подарувати парі найочікуванішу донечку — Марію. Після спільного перегляду розкаже про те як виховувалась дівчинка, як у неї проходило дитинство і на які жертви вона пішла заради Бога.

Покаже унікальну церкву, яка знаходиться в місті Дрогобич. На розписи цієї церкви з'їжаються подивитись зі всього світу, тут збереглись давні іконостаси, а побудована церква без жодного цвяха на всіх п'яти поверхах!

назад до:  Працівники школи

далі до: Галерея